Skip to main content

Na infekcje gardła chorują dzieci i dorośli. Dolegliwości mogą zostać wywołane przez wirusy lub bakterie. Z uwagi na różnice w leczeniu zakażeń wirusowych i bakteryjnych, konieczne jest dobre rozpoznanie przyczyn choroby. Jakie objawy daje zapalenie gardła? Jak się je diagnozuje i leczy? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Ból gardła – powszechny objaw infekcji

Ból gardła to powszechnie występujący objaw infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Może być łagodny lub bardzo silny i przeszkadzać w mówieniu lub połykaniu. Ból czasami atakuje całe gardło, innym razem tylko jedną stronę. Skarżą się na niego dzieci i dorośli [1].

Typowe objawy ostrego zapalenia gardła to [2]:

  • drapanie,
  • dyskomfort,
  • ból gardła,
  • problematyczne, bolesne połykanie,
  • zaczerwienienie błony śluzowej gardła.

Zazwyczaj tym symptomom towarzyszą inne objawy, które wskazują na rodzaj infekcji.

Wirusowe zapalenie gardła – objawy

Wirusowe zapalenie gardła atakuje dorosłych i dzieci najczęściej. Odpowiada za blisko 85% wszystkich infekcji gardła [3]. Wywołują je głównie adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy oraz wirusy grypy i paragrypy [2].

W infekcji wirusowej zwykle występują takie objawy jak [2]:

  • kaszel,
  • wodnisty katar i zatkany nos,
  • biegunka,
  • bóle mięśniowe,
  • zapalenie spojówek,
  • chrypka.

Bakteryjne zapalenie gardła – dolegliwości

Zakażenie bakteryjne diagnozuje się rzadko, częściej u dzieci niż u dorosłych. Głównym winowajcą takiej infekcji są Gram-dodatnie paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes) [3]. O bakteryjnym zapaleniu gardła świadczą nie tylko dolegliwości bólowe gardła, ale także [2]:

  • nagły i ostry początek choroby,
  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza),
  • nudności i wymioty (częściej u dzieci),
  • obrzęk migdałków,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Jak rozpoznać jaki to stan zapalny gardła? Metody diagnozy

Pierwszą metodą diagnostyczną, którą wykorzystuje lekarz, jest przeprowadzanie wywiadu z pacjentem i wykonanie badania przedmiotowego. W celu rozróżnienia przyczyny ostrego zapalenia gardła można wykorzystać skalę punktową Centora/McIsaaca. Wówczas potwierdza się lub wyklucza obecność następujących objawów [4]:

  • gorączka powyżej 38°C,
  • nalot na migdałkach podniebiennych,
  • powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych szyi,
  • brak kaszlu.

Uzyskanie 3-4 punktów, czyli stwierdzenie obecności tylu objawów, wskazuje na infekcję bakteryjną, która rozwija się dość szybko. Natomiast rozpulchnione i czerwone gardło oraz zgłaszane przez pacjenta dolegliwości bólowe, uczucie suchości, pieczenia i łaskotania, wskazują na zapalenie wywołane przez wirusy [4].

Zdarza się, że rozróżnienie przyczyn choroby nie jest jednoznaczne, dlatego lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań. Podstawą jest posiew wymazu z gardła, który pozwala potwierdzić lub wykluczyć paciorkowcowy charakter infekcji [3]. Możliwe jest również wykonanie szybkiego testu na obecność paciorkowców [2].

Leczenie zapalenia gardła – farmakoterapia i domowe sposoby

W wirusowym zapaleniu gardła wykorzystuje się wyłącznie leczenie objawowe. Chodzi o to, by objawy zapalenia gardła nie doskwierały tak mocno pacjentowi i w końcu ustąpiły. Zaleca się płukanie gardła i jamy ustnej wodą z solą. Warto wykonywać również inhalacje izotonicznym roztworem soli [2]. Aby uśmierzyć ból i złagodzić stan zapalny, można przyjmować leki przeciwbólowe i tabletki do ssania [3]. Można również stosować leki dezynfekujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe w aerozolu. Ten rodzaj preparatów sprawdzi się zwłaszcza na zapalenia gardła u dzieci. Dawka leku jest aplikowana bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca, dzięki czemu szybko łagodzi dolegliwości bólowe [4].

Na bakteryjne zapalenie błony śluzowej gardła o etiologii paciorkowcowej wskazana jest antybiotykoterapia. Lekiem pierwszego rzutu są antybiotyki z grupy penicylin (fenoksymetylopenicylina) [2]. Przyjmuje się je przez 10 dni, by skrócić czas choroby i zapobiec ewentualnym powikłaniom [3]. Równolegle z antybiotykoterapią można stosować tabletki do ssania Chlorchinaldin VP, które wspomagają leczenie, bo działają m.in. na paciorkowce [5].

Stany zapalne błony śluzowej gardła – inne przyczyny

Warto pamiętać, że ból gardła może świadczyć nie tylko o zwykłej infekcji. Różne inne choroby współwystępują z dolegliwościami odczuwanymi w obrębie gardła i jamy ustnej. Należą do nich m.in.:

  • angina lub mononukleoza: gdy ból jest silny i towarzyszą mu trudności w połykaniu oraz nieprzyjemny zapach z ust [1];
  • proste przewlekłe zapalenie gardła: z charakterystycznym uczuciem kuli w gardle [2];
  • grzybicze zapalenie gardła: najczęściej atakujące niemowlęta i osoby z obniżoną odpornością (np. zakażone wirusem HIV) [6];
  • choroba refluksowa przełyku [1];
  • dysfagia (trudności w przełykaniu) związana z obecnością nowotworu [1];
  • zapalenie migdałka gardłowego ze zmianą barwy głosu, zapaleniem zatok i uczuciem zatkania ucha [6].

Dlatego nie należy bagatelizować bólu gardła i jak najszybciej poddać się diagnostyce, by rozpocząć odpowiednie leczenie.

Najczęściej zadawane pytania o infekcje gardła:

1. Jak szybko rozpoznać i leczyć infekcje gardła?

Na zapalenie gardła o etiologii wirusowej wskazują brak gorączki lub stan podgorączkowy, obecność kataru i kaszlu oraz bóle mięśniowe i zapalenie spojówek. Wówczas wystarczy płukanie jamy ustnej i gardła wodą z solą oraz przyjmowanie tabletek do ssania. Czasami stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe leki bez recepty. Z kolei nagły początek choroby, wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych na szyi i szybki rozwój infekcji wskazują na objawy bakteryjnego zakażenia,np. objawy anginy. W takiej sytuacji należy przyjmować antybiotyk przepisany przez lekarza.

2. Ile trwa infekcja gardła?

Zapalenie gardła o podłożu wirusowym utrzymuje się przez 3-4 dni, maksymalnie tydzień. Paciorkowcowe zapalenie gardła wymaga dłuższego leczenia (przez 10 dni), a późno zdiagnozowane może dokuczać nawet przez dwa tygodnie.

3. Czy zapalenie gardła może samo przejść?

Infekcja wirusowa, w której objawy nie mają dużego nasilenia, mija sama po kilku dniach. Choroba o podłożu bakteryjnym nie przechodzi sama i wymaga odpowiedniego leczenia [6].

 

Bibliografia:

[1] Wiercińska M., Ból gardła – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla (dostęp: 11.01.2024)).

[2] Zagor M. i in., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 11.01.2024)).

[3] Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna 2012; 5: 83-89.

[4] Jach K., Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła?, 2016 (witryna internetowa: https://podyplomie.pl/medical-tribune/23303,wirusowe-czy-bakteryjne-zapalenie-gardla (dostęp: 11.01.2024)).

[5] ChPL Chlorchinaldin VP (witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/chlorchinaldin-vp/ (dostęp: 11.01.2024)).

[6] Zagor M. i in., Zapalenie gardła i migdałków, 2015 ( (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/show.html?id=106167dostęp: 11.01.2024)).

 

Redakcja

Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie tematem infekcji jamy ustnej i gardła.

Linia produktów Chlorchinaldin