Skip to main content

Biorę antybiotyk, czyli leczenie anginy i ostrej infekcji gardła

Chory mężczyzna

Pierwsze jesienne chłody oraz złudne wiosenne ocieplenie to czas, w którym jesteśmy najbardziej narażeni na zachorowanie. Fale przeziębień oraz infekcji nie oszczędzają niemal nikogo. Zdarza się, że choroba może nas naprawdę poważnie rozłożyć. Jednak jak rozpoznać, na co jesteśmy chorzy? Grypa, angina, a może tylko ogólne osłabienie organizmu?

Spis treści:

Angina – co to jest?

Przeszywający ból gardła towarzyszy Ci nawet przy połykaniu śliny? Trudno jest Ci oddychać, spożywać posiłki oraz rozmawiać? To prawdopodobnie znak, że cierpisz na anginę.

Angina należy do jednego z najbardziej uciążliwych zakażeń gardła. Wywoływana jest infekcją bakteryjną lub wirusową i towarzyszy zapaleniu gardła. Objawia się w formie zapalenia jamy śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych (zwykle przybiera formę ropnej infekcji na powierzchni migdałków). W zdecydowanej większości przypadków (ponad 70%) za pojawienie się anginy odpowiadają wirusy, tj. rinowirusy, adenowirusy oraz pozostałe. Natomiast anginę o podłożu bakteryjnym najczęściej wywołują paciorkowce z grupy Streptococcus pyogenes. Leczenie to długotrwały proces, który może potrwać nawet dziesięć dni – tak silnie zainfekowane jest gardło w tej chorobie[1].

Profilaktyka chorób

Na tyle, na ile to możliwe, zalecamy jak najlepiej dbać o siebie – zwłaszcza w okresach jesienno-wiosennych i stosować środki zapobiegające zachorowaniu. Odpowiednia suplementacja witamin, zdrowy tryb życia oraz właściwe okrycia wierzchnie, zwłaszcza w chłodne, wietrzne dni, stanowią podstawę dbania o swoje zdrowie. Jednak, jak wiadomo, nie zawsze jest to wystarczające.

Angina – leczenie

Jak zatem skutecznie leczyć anginę, kiedy już nas złapie? Zazwyczaj nieunikniona okazuje się terapia antybiotykowa, która pozwoli zwalczyć bakterie odpowiedzialne za ostry stan zapalny. Należy pamiętać, by w przypadku stosowania antybiotyków zażywać również osłonowo probiotyki, które będą na bieżąco odbudowywać korzystną florę bakteryjną naszego organizmu. Jednak chcąc osiągnąć lepsze działanie antybiotyków na anginę, warto wspomóc naszą kurację np. lekiem Chlorochinaldin. Zaleca się go stosować wraz z antybiotykiem dla osiągnięcia lepszych rezultatów leczenia. Tabletki działają miejscowo i pomagają uśmierzyć ból. Mają także działanie przeciwbakteryjne co przyczynia się do hamowania rozwoju choroby. Ponadto Chlorchinaldin jako jedyny z preparatów na gardło wskazany jest przy również leczeniu grzybicy poantybiotykowej.

Czy angina jest zaraźliwa?

Angina wirusowa oraz bakteryjna to choroby zakaźne. W przypadku anginy wirusowej do zarażenia dochodzi drogą kropelkową bądź poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z gardła tudzież nosa osoby zakażonej. Angina ta rozwijać się będzie przez okres od jednego do sześciu dni od momentu zakażenia.

Natomiast angina bakteryjna możliwa jest wyłącznie przy bezpośrednim kontakcie z chorym (najczęściej drogą kropelkową) – raczej zakażenie poprzez przedmiot, z którym miał kontakt chory, jest mało prawdopodobne. Choroba rozwijać się będzie od dwunastu godzin do czterech dni. Jednak okres zakaźny osoby zarażonej kończy się już po dwudziestu czterech godzinach od rozpoczęcia kuracji antybiotykowej. Ponadto angina może również uaktywnić się u bezobjawowego nosiciela bakterii z grupy Streptococcus pyogenes (najczęściej należą do nich dzieci w wieku szkolnym).

Angina – ile trwa?

Trudno jest jednoznacznie określić czas trwania anginy. Zależeć będzie ona oczywiście od stopnia zaawansowania stanu zapalnego, intensywności naszego leczenia, a także indywidualnych cech naszego organizmu. Inaczej tę chorobę będą przechodzić dzieci, osoby dorosłe czy osoby starsze, a także kobiety, mężczyźni czy osoby generalnie zdrowe oraz mające inne choroby przewlekłe. W najgorszym wypadku angina ropna może potrwać nawet dziesięć dni.

Angina objawy

Objawy anginy będą się między sobą różnić w zależności od rodzaju zapalenia. Można je podzielić na dwa rodzaje.

  • Objawy anginy wirusowej: kaszel, katar, chrypka, silny ból gardła, zaczerwienienie oraz obrzęk gardła, gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, biegunka, obecność pęcherzyków i owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła (zwłaszcza w późnej fazie choroby), a także może wystąpić zapalenie spojówek. Angina wirusowa cechuje się łagodnym przebiegiem.
  • Objawy anginy paciorkowcowej: ostry ból gardła przy przełykaniu, przekrwienie tylnej ściany gardła i migdałków, silne osłabienie, wysoka gorączka, w miarę rozwoju choroby migdałki pokrywają się tzw. nalotem włóknikowym (biało-żółtawe plamki na powierzchni migdałków), może pojawić się także wydzielina ropna, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, a także możliwe wystąpienie osutki skórnej, nudności, a nawet wymiotó Angina paciorkowcowa ma gwałtowny przebieg.

Powikłania po anginie

Nieleczona lub przewlekła angina może niestety prowadzić do poważnych powikłań. Do najczęściej spotykanych powikłań po anginie paciorkowcowej należeć będą:

  • ropień okołomigdałkowy;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • zapalenie węzłów chłonnych;
  • zapalenie zatok;
  • gorączka reumatyczna;
  • kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • dodatkowo sporadycznie zdarza się również: zapalenie płuc, a nawet zapalenie opon mózgowo rdzeniowych.

Dlatego warto wdrożyć jak najskuteczniejsze środki leczenia anginy!

Chlorchinaldin – powiedz stop anginie!

Jeżeli odczuwasz któreś z wyżej wymienionych objawów, to znak, że prawdopodobnie cierpisz na anginę. Dlatego nie zwlekaj i zaopatrz się w lek wspomagający oraz przyspieszający leczenie objawów anginy. Przed użyciem Chlorchinaldinu szczegółowo zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

 

Bibliografia:

  1. Lang SD, Singh K. The sore throat. When to investigate and when to prescribe. Drugs. 1990 Dec;40(6):854-62.
  2. Grzesiowski P., Podsumowanie najważniejszych osiągnięć w dziedzinie antybiotykoterapii infekcyjnych zapaleń dróg oddechowych u dzieci w 2008 roku, Medycyna Praktyczna, Postępy w Medycynie, 2008.
  3. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, Kraków, 2020.
  4. Hryniewicz W., Albrecht P., Radzikowski A., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, Warszawa, Narodowy Instytut Leków, 2016.
  5. Witryna: https://chlorchinaldin.pl/bol-gardla/ (dostęp: 2021.05.25)

Linia produktów Chlorchinaldin