Skip to main content

Potwierdzona skuteczność

działa antyseptycznie

Chlorchinaldin niszczy bakterie i grzyby w jamie ustnej i gardleponieważ

działa przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów

Chlorchinaldin hamuje rozwój stanu zapalnego jamy ustnej i gardłaprzez co

hamuje rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból.

działa na bakterię
STREPTOCOCCUS PYOGENES,
która jest przyczyną
90% bakteryjnych przypadków
ostrego zapalenia gardła1,2

Chlorchinaldin działa na bakterię która jest przyczyną 90% bakteryjnych przypadków ostrego zapalenia gardła

Źródło:
1. Ozorowski T. Zakażenia w praktyce lekarza – diagnostyka i leczenie. Przew Lek, 2001; 4, 5, 55-58.
2. Worall GJ. Acute sore throat. Can Fam Physician, 2007; 53(11): 1961–1962.

Powiedz stop infekcji gardła oraz jamy ustnej i weź Chlorchinaldin – lek o potwierdzonej skuteczności i szerokim spektrum działania. Ma działanie antyseptyczne, dzięki czemu zwalcza chorobę, zanim jeszcze ta zdąży na dobre się rozwinąć. By przyjmowanie Chlorchinaldinu mogło przynieść efekty, trzeba wiedzieć, jakie są wskazania dotyczące jego stosowania i jak wyglądają zalecenia w zakresie dawkowania leku. Dowiedz się więc, na jakie dolegliwości może pomóc Chlorchinaldin.

Chlorchinaldin – co to jest?

Chlorchinaldin to lek w postaci tabletek do ssania, który znajduje zastosowanie w walce z przyczynami zakażeń gardła oraz jamy ustnej. Produkt zawiera substancję czynną chlorchinaldol o potrójnym działaniu: przeciwbakteryjnym, przeciwpierwotniakowym i przeciwgrzybicznym. Pacjenci mogą wybrać jeden z dwóch produktów: Chlorchinaldin VP lub Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki. Regularne ssanie tabletek przyczynia się do zwiększenia ilości i przepływu śliny, co pomaga zapobiegać wysuszaniu błony śluzowej gardła i ułatwia czyszczenie tkanek.

Działanie Chlorchinaldin

Lek Chlorchinaldin działa na bakterię Streptococcus pyogenes, która może odpowiadać nawet za 90% bakteryjnych przypadków ostrego zapalenia gardła1,2. Likwiduje również bakterie takie jak Staphylococcus aureus, Proteus vulgaris, Corynebacterium diphteriae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Shigella czy Salmonella. Substancji chlorchinaldol przypisuje się również działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwpierwotniakowe, szczególnie silnie działa na ziarniaki Gram-dodatnie oraz drożdżaki, m.in. Candida albicans3.

Kiedy stosować Chlorchinaldin?

Ze względu na działanie antyseptyczne lek Chlorchinaldin stosuje się w leczeniu miejscowym bakteryjnych i grzybiczych zakażeń błon śluzowych jamy ustnej oraz gardła3. Można go stosować również na stany zapalne dziąseł. Wykazuje skuteczność w leczeniu pleśniawek i grzybicy jamy ustnej oraz gardła. Może stanowić wsparcie w antybiotykoterapii, ponieważ zapobiega rozwojowi grzybów.

Początek infekcji wirusowej

Czujesz się osłabiony i masz wrażenie, że rozkłada Cię choroba? To najlepszy moment, aby wziąć Chlorchinaldin. Jeżeli zadziałasz szybko, a w dodatku zastosujesz domowe metody leczenia, to infekcja gardła nie będzie mieć szansy się rozwinąć. Ważne jednak, by w tym czasie zadbać o odpoczynek, wysypiać się, stosować zróżnicowaną dietę i regularnie uzupełniać płyny. Dodatkowo należy wspierać odporność, najlepiej stosując produkty pochodzenia naturalnego jak np. zioła.

Bakteryjne zapalenie gardła

Chlorchinaldin leczy przyczyny infekcji bakteryjnej gardła, hamując rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból. Lek najlepiej stosować od razu, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy choroby.

Bakteryjne zapalenie gardła rozpoczyna się nagle i ma gwałtowny przebieg. W pierwszej kolejności zazwyczaj pojawia się wysoka gorączka (ponad 39 st. C) oraz ból gardła i głowy. Do tego dochodzi gęsty katar o śluzowo-ropnej konsystencji i zielonej barwie, który utrudnia swobodne oddychanie. We znaki czasem dają się też objawy takie jak ból brzucha, nudności i wymioty4.

Jeżeli czujesz, że rozwija się u Ciebie infekcja bakteryjna warto sięgnąć po Chlorchinaldin, który zahamuje rozwój stanu zapalnego i postępowanie infekcji gardła i jamy ustnej.

Angina i ostre zapalenie gardła

Odczuwasz przeszywający ból gardła przy przełykaniu śliny? Nie jesteś w stanie nic zjeść ani nawet się napić, w dodatku nawet trudno jest Ci mówić? Przyczyną Twoich dolegliwości najprawdopodobniej jest angina.

Angina to przypuszczalnie najbardziej uciążliwe zapalenie gardła, które mogą wywołać zarówno wirusy, jak i bakterie. Na ostrą infekcję gardła o bakteryjnym podłożu pomoże Chlorchinaldin. Objawy anginy bywają bardzo uporczywe, dlatego tym bardziej trzeba działać szybko, zanim zdążą przybrać na sile.

Z uwagi na działanie antyseptyczne lek może stanowić wsparcie w antybiotykoterapii, która jest niezbędna w przypadku chorób bakteryjnych. Choć Chlorchinaldin można zacząć stosować od razu, już przy pierwszych objawach infekcji, to wskazana jest wizyta u lekarza, który potwierdzi diagnozę i przepisze antybiotyk.

Chlorchinaldin – dawkowanie

Chlorchinaldin zadziała wyłącznie wtedy, gdy będzie stosowany zgodnie z zaleceniami. Preparat powinno się przyjmować co 1 lub 2 godziny, przed lub po posiłku. Nie należy przekraczać rekomendowanej dziennej dawki leku, czyli 20 mg (ok. 10 tabletek).

Tabletkę trzeba ssać tak, aby jak najdłużej utrzymała się w jamie ustnej, co pozwoli uwalniać się substancjom przeciwbakteryjnym w tym obszarze. Nie powinno się jej rozgryzać ani połykać.

Czy Chlorchinaldin jest bezpieczny dla zdrowia?

Chlorchinaldinu nie powinno się stosować w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. Produkt tak jak każdy inny lek może powodować pewne działania niepożądane. W przypadku ich wystąpienia należy zaprzestać przyjmowania leku i skontaktować się z lekarzem. Jednocześnie warto pamiętać, że oczekiwane korzyści ze stosowania Chlorchinaldinu z reguły są większe niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.

Stosowanie Chlorchinaldin – o czym trzeba pamiętać?

Chlorchinaldin dostępny jest bez recepty. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to lek, dlatego przed użyciem powinno się zapoznać z ulotką zawierającą wszystkie niezbędne informacje o nim lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Leku Chlorchinaldin nie powinno się stosować długotrwale. W przypadku braku poprawy stanu zdrowia należy skonsultować się z lekarzem, a podczas wizyty poinformować go o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o Chlorchinaldinie. Kobiety w ciąży i matki karmiące przed zastosowaniem Chlorchinaldinu powinny poradzić się w tej sprawie lekarza.

 

Bibliografia:

  1. Ozorowski T. Zakażenia w praktyce lekarza – diagnostyka i leczenie. Przew Lek, 2001; 4, 5, 55-58.
  2. Worall GJ. Acute sore throat. Can Fam Physician, 2007; 53(11): 1961–1962.
  3. Cieślik W., Badanie spektrum aktywności biologicznej wybranych pochodnych chinoliny, Uniwersytet Śląski w Katowicach, 2015.
  4. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn, Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, Interna, 2020.

Linia produktów Chlorchinaldin