Boli mnie gardło, czyli bakteryjne zapalenie gardła
Ból gardła to uciążliwa dolegliwość towarzysząca bakteryjnemu zapaleniu gardła. Trudno wówczas mówić, jeść, a nawet przełykać ślinę czy oddychać. Podrażnione i opuchnięte gardło wymaga kompleksowego leczenia. Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna okazuje się profilaktyka. Jednak choćbyśmy się najlepiej starali, takie działania nie zawsze okażą się skuteczne i trzeba wdrożyć konkretne metody leczenia. Często domowe sposoby to za mało, aby pozbyć się chorobotwórczych bakterii. Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie – Chlorchinaldin – doskonały lek na bakteryjne zapalenie gardła i nie tylko!
Spis treści:
Chlorchinaldin na bakteryjne zapalenie gardła
Bakteryjne zapalenie gardła – co to jest?
Co to jest infekcja bakteryjna?
Infekcja wirusowa a nadkażenie bakteryjne
Infekcja bakteryjna – ile trwa?
Chlorchinaldin na bakteryjne zapalenie gardła
Chlorchinaldin to bezpieczny lek, który może zażywać niemal każdy, bez ograniczeń wiekowych. Substancje tego preparatu działają miejscowo, przez co preparat działa w miejscu występowania bólu. Co istotne, Chlorchinaldin leczy nie tylko objawy infekcji bakteryjnej, ale przede wszystkim jej przyczyny.
Bakteryjne zapalenie gardła – co to jest?
Na czym właściwie polega bakteryjne zapalenie gardła? Najczęściej sam stan zapalny obejmuje zarówno błonę śluzową gardła, jak i migdałki podniebienne (wówczas mamy do czynienia z tzw. anginą). Oprócz ogólnego uciążliwego bólu gardła, a także często ropnych, niezwykle bolesnych zmian na migdałkach, występować będzie znaczne zaczerwienienie ścian gardła. Taki stan potrafi wywołać znaczny dyskomfort podczas oddychania, mówienia czy spożywania posiłków.
Co to jest infekcja bakteryjna?
Jednak co to jest infekcja bakteryjna? Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że została wywołana przez bakterie. Zakażenie bakteriami następuje w chwili, kiedy trafiają one bezpośrednio do naszego organizmu. Część bakterii znajduje się w powietrzu. Dlatego, żeby bakterie wniknęły do naszego organizmu, wcale nie musisz mieć kontaktu z osobami zarażonymi.
Istnieją również bakterie, którymi zarażamy się poprzez wprowadzenie ich do naszego układu pokarmowego (skażona żywność lub woda). W taki właśnie sposób dochodzi do infekcji np. salmonellą. Najczęściej zarażamy się jednak w miejscach publicznych, o natężonym ruchu. Drobnoustroje chorobotwórcze posiadają odmienną budowę niż wirusy, dlatego przebieg infekcji bakteryjnej, różni się od wirusowej.
Infekcja wirusowa a nadkażenie bakteryjne
Zatem jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej? Nie jest to wcale takie oczywiste. Najczęściej infekcja bakteryjna rozpoczyna się w gwałtowny sposób. Jej pierwszymi objawami często są wysoka gorączka (powyżej 38 stopni) oraz zaczerwienienie i ból gardła. Osoby chore przechodzą ją dosyć ciężko, objawy są nasilone, choć skraca się okres rekonwalescencji. W przypadku infekcji bakteryjnej katar jest wyjątkowo gęsty, o śluzowo-ropnej konsystencji i często zielonej barwie.
Natomiast infekcja wirusowa pojawia się raczej stopniowo, a następnie rozwija się dłużej od infekcji bakteryjnej. Również jej przebieg odbywa się zdecydowanie łagodniej, ponieważ bolesne symptomy są znacznie mniej nasilone niż w przypadku choroby wywołanej bakterią.
Rzadko dochodzi jednak do wystąpienia infekcji bakteryjnej w następstwie po infekcji wirusowej. Większość zakażeń stanowią infekcje wirusowe, ewentualnie następuje po nim nadkażenie bakteryjne, kiedy nasz organizm jest wyjątkowo osłabiony i podatny na zachorowania. Dlatego zwłaszcza w okresie tuż pochorobowym warto szczególnie o siebie dbać.
Infekcja bakteryjna – ile trwa?
Infekcja bakteryjna najczęściej trwa krócej od infekcji wirusowej, jednak przebieg takiej choroby jest zdecydowanie gwałtowniejszy, a objawy bardziej nasilone. Choć to duże uogólnienie. Oczywiście czas trwania infekcji bakteryjnej uzależniony jest od rodzaju bakterii, które zaatakowały nasz organizm, ogólnego stanu zdrowia i kondycji naszego ciała, a także skali infekcji. Dzieci, dorośli, a także osoby starsze będą w odmienny sposób przeżywać stan chorobowy. Również płeć, masa ciała, dieta, sprawność fizyczna czy choroby współistniejące, będą mieć wpływ na przebieg infekcji bakteryjnej.
Infekcja bakteryjna – leczenie
Bakteryjne zapalenie gardła lub inna infekcja bakteryjna stanowią przykrą dolegliwość, w której warto zastosować kurację Chlorchinaldinem. Ten sprawdzony lek można przyjmować co godzinę lub dwie (ważne jedynie, aby nie przekroczyć dziennej maksymalnej dawki 200 miligramów). Tabletki do ssania zwalczają przyczynę bólu, uśmierzając go. Oczywiście oprócz zastosowania lekarstwa na stan zapalny gardła warto również ogólnie zadbać o kondycję naszego organizmu. Niezwykle ważne jest regularne uzupełnianie płynów, zdrowe odżywianie oraz wypoczynek. Dużo snu oraz nienarażanie się na nadmierne wychłodzenie bądź przegrzanie powinno błyskawicznie postawić nas na nogi!
Chlorchinaldin – wracaj do zdrowia!
Jeżeli zatem odczuwasz silny ból gardła wypróbuj Chlorochinaldin. Pamiętaj, żeby przed użyciem dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.
Bibliografia:
- Wanke-Rytt M., Zasady leczenia przeciwdrobnoustrojowego – jak wykorzystać podstawy w codziennej praktyce, Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2018.
- Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, Interna, 2020.
- Hryniewicz W., Albrecht P., Radzikowski A., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, Warszawa, Narodowy Instytut Leków, 2016.
- Witryna: https://chlorchinaldin.pl/bol-gardla/ (dostęp: 2021.05.25)