Kategoria

Infekcje gardła i jamy ustnej

Angina – rozpoznanie i leczenie u dorosłych

Angina – rozpoznanie i leczenie u dorosłych

Na anginę często chorują dzieci, co nie oznacza, że ta choroba nie dotyka dorosłych. Dojrzali pacjenci też chorują, ale w tej grupie wiekowej angina może mieć inne podłoże i objawy. Jak rozpoznać ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych u dorosłych? Jak wygląda leczenie? Wyjaśniamy.

Jama ustna – budowa, funkcje, choroby

Jama ustna – budowa, funkcje, choroby

Jama ustna to przestrzeń ograniczona z każdej z czterech stron: od przodu przez wargi a od tyłu przez łuki podniebienne, z kolei od góry przez podniebienie twarde i miękkie, natomiast od dołu przez dno jamy ustnej. Jej budowa jest dość złożona, a funkcje przez nią pełnione są bardzo ważne z uwagi na fakt, że znajduje się na początku układu pokarmowego. To dzięki jamie ustnej możemy żuć i rozdrobnić przyjęty pokarm. Ponieważ jama ustna ma nieustanny kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a co za tym idzie również z chorobotwórczymi drobnoustrojami, bywa miejscem występowania różnych infekcji1. Poznaj budowę i funkcje jamy ustnej. Dowiedz się też, jakie są popularne schorzenia jamy ustnej oraz jak ich uniknąć.

Test na paciorkowca – ile kosztuje, jak wygląda, czemu służy?

Test na paciorkowca – ile kosztuje, jak wygląda, czemu służy?

Test na paciorkowca to proste badanie przeprowadzane w przypadku podejrzenia paciorkowcowego zapalenia gardła i migdałków, czyli choroby nazywanej anginą. Pozwala wykryć antygen paciorkowca β-hemolizującego. Największą zaletą testu jest to, że jest szybki – uzyskanie wyniku możliwe jest w ciągu kilku minut. Na tej podstawie lekarz może podjąć decyzję dotyczącą leczenia i ewentualnego wdrożenia antybiotyku. Jak przeprowadza się test na paciorkowce?

Wymaz z gardła – jak wygląda, po co się robi?

Wymaz z gardła – jak wygląda, po co się robi?

Wymaz z gardła to powszechnie stosowane w codziennej praktyce lekarskiej badanie pomocne w diagnozowaniu rodzaju patogenu, który doprowadził do rozwoju infekcji. Głównie robi się go po to, aby dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym i czy konieczna jest antybiotykoterapia. Nie zawsze jednak ból gardła jest wskazaniem do wykonania wymazu. Na czym polega i co wykrywa wymaz z gardła? Jak wygląda przebieg badania i ile czeka się na wynik? Odpowiadamy!