Skip to main content

Coś mnie bierze, czyli początek infekcji wirusowej

Początek infekcji wirusowej - dowiedz się co warto stosować

Jesienne słoty oraz wiosenna odwilż to najbardziej chorobowe okresy w roku. Wówczas mamy do czynienia z falami przeziębień i zachorowań na infekcje wirusowe, np. grypę. Najrozsądniej jest oczywiście zapobiegać, zamiast leczyć i profilaktycznie dbać o jak najlepszy stan naszej odporności. Jednak nie zawsze mamy na to wpływ. Choroba często przytrafia nam się w najmniej odpowiednim momencie – jednak początek infekcji wirusowej to czas, kiedy możemy odpowiednio szybko zareagować by zapobiec rozwojowi infekcji.

Spis treści:

Jak postępować w przypadku pierwszych objawów infekcji?
Wirusowe zapalenie gardła – objawy
Pierwsze objawy infekcji – jak zahamować jej dalszy rozwój?
Etapy infekcji wirusowej
Ile trwa infekcja wirusowa?
Początek infekcji wirusowej – bądź czujny/a!

Jak postępować w przypadku pierwszych objawów infekcji?

Początek każdej infekcji wirusowej czy bakteryjnej to kluczowy moment, w którym mamy szansę na ograniczenie rozwoju choroby. Warto zadbać o wzmocnienie organizmu, odpoczynek oraz zastosowanie odpowiednich leków, które pomogą nam zwalczyć chorobotwórcze drobnoustroje.

Przy bakteryjnym zapaleniu gardła możemy zastosować Chlorchinaldin. Jego kompleksowy skład może wspomóc nie tylko zwalczenie samych objawów infekcji bakteryjnej, ale i przyczyn choroby. Leczenie polega na łagodzeniu stanu zapalnego wywołanego przez wirusy.

Wirusowe zapalenie gardła – objawy

Jak właściwie rozpoznać objawy zapalenia gardła? Wirusowe infekcje gardła mogą przybierać różne formy – oprócz najbardziej oczywistego zaczerwienienia mogą występować także kaszel, ból głowy, stawów i mięśni, niewielka gorączka, a czasem nawet zapalenie spojówek czy biegunka.

Pierwsze objawy infekcji – jak zahamować jej dalszy rozwój?

Czujesz, że to początek infekcji? By zahamować jej dalszy rozwój zastosuj Chlorchinaldin. Preparat należy przyjmować co godzinę lub dwie, przed lub po posiłku. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dziennej dawki leku, czyli 20 miligramów (ok. dziesięć tabletek). Aby Chlorchinaldin mógł w pełni zadziałać, nie należy rozgryzać tabletek – wystarczy je ssać, aby jak najdłużej utrzymały się w jamie ustnej i uwalniały substancje przeciwbakteryjne w tym obszarze. Lek jest bezpieczny zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

W czasie choroby i przyjmowania leku, należy także dbać o ogólną kondycję organizmu, regularne uzupełnianie płynów, zróżnicowaną dietę oraz odpoczynek i dobry sen.

Etapy infekcji wirusowej

Infekcja wirusowa gardła pojawia się stopniowo, rozwija się dłużej od infekcji bakteryjnej i przebiega znacznie łagodniej. Jednak od momentu wniknięcia wirusa do organizmu do momentu pojawienia się pierwszych objawów chorobowych mija zazwyczaj parę dni. Wówczas wirusy błyskawicznie namnażają się, by zaatakować nasz organizm. Dlatego tak ważne jest, żeby nasza reakcja była błyskawiczna.

Widoczne i odczuwalne objawy infekcji wirusowej stanowią dopiero dalszy etap choroby, który należy do zdecydowanie najmniej przyjemnych. To wtedy mamy do czynienia z rozmaitymi bólami, gorączką, stanem zapalnym oraz innymi objawami. Również po ustąpieniu głównych objawów możemy wciąż zarażać innych (w zależności od rodzaju wirusa, etap ten może wynosić nawet do trzech tygodni!). W tym okresie lepiej unikać bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, żeby nie narażać ich na chorobę (zwłaszcza warto mieć na uwadze osoby starsze czy przewlekle chore).

Ile trwa infekcja wirusowa?

Jednak ile trwa infekcja wirusowa? Zazwyczaj zakażenia wywołane przez wirusy samoczynnie ustępują po około tygodniu od wystąpienia pierwszych dolegliwości. Często zdarza się jednak, że kaszel utrzymuje się jeszcze przez dłuższy czas od ustąpienia pozostałych objawów. Oczywiście przebieg choroby oraz czas jej trwania uzależniony będzie w znacznej mierze od rodzaju wirusa, wielkości infekcji oraz indywidualnego stanu danego organizmu. Inaczej infekcję wirusową przechodzić będą dzieci, osoby dorosłe oraz osoby starsze, inaczej kobiety czy mężczyźni, a także osoby dotknięte chorobami współistniejącymi. Wpływ na to będzie mieć także rodzaj naszej diety, kondycja fizyczna czy masa ciała. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie na co dzień, aby w przypadku zainfekowania wirusem przechodzić stan chorobowy jak najłagodniej.

Początek infekcji wirusowej – bądź czujny/a!

Jeśli infekcja się nie rozwinie, to nie dojdzie do rozwoju stanu zapalnego, którego częstym objawem jest ból gardła. Dlatego odpowiednie środki powinno się podjąć już wtedy, gdy poczujemy, że coś nas bierze. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji należy działać szybko. Oprócz preparatów z apteki można też stosować naturalne metody leczenia. Ważne jest, by w tym czasie prawidłowo nawadniać swój organizm i stosować zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę. Wskazany jest również wypoczynek.

 

Bibliografia:

  1. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, Kraków, 2020.
  2. Sawiec P., Gładysz A., Choroba przeziębieniowa (przeziębienie), Medycyna Praktyczna, Interna, 2020.
  3. Witryna: https://chlorchinaldin.pl/bol-gardla/ (dostęp: 2021.05.25)

Linia produktów Chlorchinaldin